SIENOS PRISIMENA - KAIP TAI ĮVYKO
Gatvės meno projektas "Sienos prisimena" prasidėjo kaip iniciatyva, skirta Vilniaus žydų kvartalo istorinei atminčiai. Idėja buvo iš autentiškų tarpukario fotografijų atkurti Vilniaus žydų kvartale gyvenusių žmonių kasdienybę.
Iš viso Vilniuje sukurti šeši "Sienos prisimena" kūriniai. Visus kūrinius rasite mūsų interaktyviame žemėlapyje:
Kūrybos procesas susidėjo iš tam tikrų etapų:
Pirminis projekto etapas buvo nuotraukų paieškos. Suradus tikrai nemažai nuotraukų, kitas žingsnis buvo atsirinkti, kurios iš jų bus panaudotos projektui.
Labai daug gražių akimirkų ir įdomių personažų žvelgė iš tų kadrų.
Žvelgiant iš meninės pusės, didelį vaidmenį nuotraukų atrankos procese suvaidino tokie dalykai kaip šviesos ir tamsos žaismas kadruose, nufotografuoto žmogaus figūros ir veido charakteringumas, fotografijos kokybė - visa tai, kas padeda sukurti pagaulų ir įtaigų portretą.
Antras etapas: kūrybinių projektų sukūrimas, piešiant portretą senos fotografijos pagrindu.
Vienas didžiausių kūrybinių iššūkių buvo bandymas griežta trafaretine stilistika sukurti personažus iš išblukusių ir vizualaus konkretumo stokojančių vaizdinių, tuo pačiu neprarandant portretinio panašumo.
Trečias etapas: meno kūrinių adaptavimas trafaretinei technikai, kad kiekvieną spalvinį sluoksnį būtų galima atskirai purkšti ant sienos.
Ketvirtas etapas: kūrinio įgyvendinimas ant sienos, naudojant purškiamus dažus ir spaustuvėje pagamintus trafaretus. Galutinis rezultatas matomas tik pabaigus visus darbus ir nuėmus trafaretus.
Taip istorinė akimirka prikeliama naujam gyvenimui. Beveik šimtmečio senumo vaizdai iš Žydų kvartalo atgyja iš naujo - ant tų pačių sienų, kurios buvo tų akimirkų liudininkės.
Kiekvienas kūrinys turi savo istoriją. Vienais atvejais tiksliai žinoma, kuo užsiėmė nuotraukose užfiksuoti Žydų kvartalo gyventojai, kitais - galima tik spėlioti. Kartais žinoma tiksli nuotraukos padarymo vieta, o kartais - tik apytikslės koordinatės. Vienas kūrinių, esantis ant Stiklių viešbučio fasado, sukurtas pagal fotografiją, darytą lygiai toje pat vietoje.
Darbinis procesas su kiekvienu kūriniu truko nuo vienos iki kelių dienų, priklausomai nuo oro sąlygų ir kompozicijos sudėtingumo.
PROJEKTO KOMANDA
Lina Šlipavičiūtė - idėja ir eskizų (meninių projektų) sukūrimas, remiantis autentiškomis fotografijomis.
Lina Šlipavičiūtė ir Lauryna Kiškytė - meninių projektų perkėlimas ant sienų.
Šarūnas Černiauskas - projekto komunikacija ir papildoma pora rankų daugybėje kitų darbų.
Andrius Kenstavičius - architektūrinių projektų parengimas ir navigavimas biurokratinėse džiunglėse.
Projektas įgyvendintas Vilniaus miesto savivaldybės programos “Kuriu Vilnių” lėšomis.